O femeie din Bacău, lăsată nesupravegheată, a murit după a ce s-a aruncat din ambulanță în timp ce era transportată la spital. Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, consideră că ar trebui luate măsuri care să meargă până la desfacerea contractului de muncă și dosar penal în cazul asistentei medicale de la Bacău, care nu a supravegheat pacienta.
„Mai grav mi se pare cazul de la Bacău, când asistenta de pe ambulanţă a considerat că este mai bine să stea lângă şofer în faţă şi să lase pacienta în spate pe targă nesupravegheată. Concluziile din punctul meu de vedere sunt foarte clare: plângere penală şi comisie de disciplină, mergând până la desfacerea contractului de muncă”, a afirmat ministrul.
Ea a spus că nu este încă finalizat raportul în acest caz.
Femeia de 41 de ani fusese preluată de un echipaj de pe Calea Moldovei, în noaptea de marţi spre miercuri, după ce ar fi intrat cu maşina într-un gard, iar în timpul transportului la spital, pacienta s-a aruncat din ambulanță.
„În jurul orei 02.30 a venit un apel la 112, pentru o persoană ca agitată, care a intrat cu maşina într-un gard, pe Calea Moldovei, din municipiul Bacău. S-a deplasat la faţa locului un echipaj, asistent cu ambulanţier, care a preluat pacienta de la echipajul de Poliţie, aşezând-o în ambulanţă. În timp ce se deplasa spre spital şi în timp ce asistenta medicală completa date despre pacientă, aceasta s-a aruncat din ambulanţă şi şi-a produs un traumatism cranio-cerebral cu pierderea stării de conştienţă. Pacienta a fost transportată la Spitalul Judeţean Bacău, de aceeaşi ambulanţă. A decedat la spital, dimineaţa”, a declarat, miercuri, corespondentului MEDIAFAX, Georgiana Andronic, medic în cadrul SAJ Bacău.